AKO PREŽIŤ NOČNÉ FOTENIE V MRAZE

 

V zásade je odpoveď celkom jednoduchá - treba sa obliecť teplo :).    

Ak si plánujete rozšíriť svoje portfólio o scenérie zasnežených hôr, nad ktorými sa nachádza nielen slnko, ale predovšetkým studený mesiac, či hviezdna dráha, tak sa pripravte na to, že v zimnom období bývajú noci mrazivé a vy sa budete potrebovať na ne vyzbrojiť.

Pohodlné spacie miestečko na vrchole Swinice 2300m. Na fotke to nie je vidieť, ale fúkal mohutný vietor a pocitová teplota klesala pod -15 °C. 

Fotografovanie nočnej horskej krajiny v zimnom období je závislé predovšetkým na oblečení, ideálne na ľahkom a veľmi teplom. Ľahkom preto, že fotograf musí na vrchol vzdialeného kopca okrem seba a oblečenia dopraviť aj ťažkú fototechniku, dostatok jedla a vody, spacák, karimatku, prípadne aj stan. To sú všetko veci, ktoré zatláčajú batoh do pliec a dávajú kolenám zabrať. Verte mi, že každé deko navyše sa prejaví na únave a vy nebudete mať neskôr dostatok síl pre dlhé nočné fotenie.

V nasledujúcich riadkoch by som preto upriamil pozornosť na výbavu, ktorá mne osobne okrem dostatku tepelného komfortu odľahčila batoh a uľahčila niektoré náročné výstupy za fotkami.

Mojim cieľom je poskytnúť vám prehľad o veciach, ktoré nosím na sebe i v batohu s ohľadom na ich funkčnosť a priaznivú váhu. Netvrdím, že sú najteplejšie, najľahšie a najkomplexnejšie, ale sú vyskúšané a môžete ich brať ako vzor, na základe ktorého sa budete môcť lepšie zorientovať pri vlastnom výbere a bez ujmy zvládnuť náročné nočné fotenie v zime.

Už viem, prečo sa to tam volá Veľká Studená dolina :). Postávanie za statívom "prehreje" každý jeden palec na nohách a "slnko" dodá tvári toľko potrebný vitamín D :).

BATOH, SPACÁK A STAN

Ak nebudem počítať fototechniku, tak "veľká trojka" má najväčší vplyv na váhu a dá sa na nej hmotnostne najviac ušetriť. V horách prespávam v drvivej väčšine jednu, maximálne dve noci, a preto batoh so stredným objemom je pre mňa dostačujúci. Výborne sa osvedčil Grand Tour 55 od značky Montane. Oproti predchádzajúcemu Treksportu Tatran 70 je to úspora viac ako jeden kilogram. Samozrejme zoštíhľujúca kúra si vypýtala daň v podobe dôkladnejšej kompresie nákladu :).

Spací vak Prima Tulák som nahradil páperovým Cumulusom Traveller 650. Váha zostala približne rovnaká, ale teplotný komfort sa rapídne zvýšil a spolu s karimatkou Thermarest Prolite Plus môžem povedať, že i spanie v 2300 m n. m. pri mraze cca -9 °C na burácajúcom vetre bolo bezproblémové.

Tu  sa naskytá otázka ohľadom využitia stanu - brať, či nebrať? Môj dvojmiestny stan váži 2,1 kg, ide o Pinguin Arris Extreme. Spanie v stane je veľmi komfortné - chráni pred kompletným zarosením, nepríjemným vetrom a zvyšuje o pár stupňov teplotu. Jeho druhá výhoda je veľmi prozaická. Perfektne sa vyníma na fotografiách :). Dokáže scénu kompozične vyvážiť, farebne spestriť a posúva emocionálnu hodnotu fotografie o stupeň vyššie :).

Mať stan neznamená byť iba v suchu a bezvetrí. Poslúži aj k dotvoreniu atmosféry. 

IZOLAČNÁ VRSTVA

"Zimný horský fotograf" to má z hľadiska obliekania trochu náročnejšie ako napríklad turista, ktorý na kopci zotrvá iba chvíľu a potom ide dolu. Dlhé nočné postávanie za statívom je celkom náročné, únavné a s nástupom chladu ubúda chuť fotiť. Ak chceme mať netradičné nočné zábery, tak nemôžeme dovoliť zime, aby nás stopla. Z toho vyplýva, že okrem funkčného oblečenia, v ktorom absolvujeme výstup, je potrebné sa vybaviť veľmi dobrým izolačným odevom. 

Na mrazivé noci, kedy ide teplota hlboko pod bod mrazu a pocitová teplota vďaka vetru niekoľkonásobne klesne, odporúčam "perie". Ja nosím páperovú bundu Sir Joseph Koteka. Prvá verzia sa už nevyrába, ale stále sa dá zohnať v českých e-shopoch. Ten pomer váha/ teplo je neskutočný.

Výbornou voľbou je i ľahučká Rab Xenon X, ktorá kraľuje v rebríčkoch medzi bundami so syntetickou výplňou.

Test syntetických búnd. Zdroj: Outdoorgearlab.com

U mňa má multifunkčné využitie. Používam ju pri šľapaní v ľahkom teréne (prechod hrebeňom, zostupy), avšak v mrazivých podmienkach a silnom vetre. Pri dlhom nočnom fotení si ju zapínam okolo pása, tak aby mi kryla háklivé partie pred zamrznutím a nakoniec si ju beriem do spacáku ako podhlavník :).

Pod nohavice Montane Terra Alpine (v budúcnosti ich plánujem vymeniť za zateplené Tilak Ketil) si po výstupe dávam síce trochu smiešne vypadajúce, ale zato veľmi teplé spodky Warmpeace Sneaker /Powerstretsch/. Obliekajú sa až na plecia, čím chránia kríže. Použitý Polartec Powerstretch je príjemný na dotyk a pohodlný. Spanie absolvujem v ľahkom páperovom svetri Warmpeace drake.

 

Nakoniec netreba podceniť ani doplnky, ktorými sa "zakonzervujeme" a zvýšime si tak tepelný komfort. Samozrejmosťou je čiapka a rukavice, odporúčam niečo z windstopperu, hodí sa aj nákrčník, kukla či maska na ústa. Počas fotenia v snehu je dobré mať na nohách nepremokavé návleky. Zaujímavou vychytávkou môže byť hrejivý gélový vankúšik, ktorý sa aktivuje zlomením vnútorného pliešku. Ak máte prsty skrehnuté na kosť, tak prísun takéhoto tepla môže byť darom z nebies a odvráti amputáciu malíčka :).

OBUV 

Pri výbere obuvi do zimy budem stručný. Ak môžem odporučiť, zožeňte a vyskúšajte si obuv, ktorou sú vybavené ozbrojené zložky. Konkrétne ide o vysoké  topánky s hovädzou usňou a gore-tex membránou - model S08073 alebo S9089.

Dovolím si povedať, že sú odolnejšie ako ktorékoľvek iné 2x drahšie komerčne predávané topánky. Sú mimoriadne odolné voči vode, zvládajú mrazivé teploty a cena nových by na bazoši nemala prekročiť 90€.

 

Najväčšia a najkrajšie vyzdobená spálňa :). Komfort umocňuje pomarančová dreň pri nohách :).

Verím, že vám tento výber bude nápomocný, vyženie vás "vybehnúť" na hory a z mrazivej noci si priniesetie okrem neopakovateľného zážitku aj výborné fotky. Prajem vám krištáľovo čistú oblohu a dobré svetlo, respektíve dobrú tmu :).